Rozpoznawanie zaburzeń związanych z traumą: seminarium wprowadzające

  • Organizator:

    Pracownia Badań Jakościowych, Uniwersytet SWPS, WZ Katowice

  • Początek:

    2017-06-09

  • Koniec:

    2017-06-09

Opis

Data i miejsce: 9 czerwca 2017, 16.00 - 20.00
Pracownia Badań Jakościowych, Uniwersytet SWPS, WZ Katowice, Techników 9

Wczesna i przewlekła trauma związana z zaniedbaniem, nadużyciem fizycznym, seksualnym lub emocjonalnym, może skutkować poważnymi objawami psychiatrycznymi. Chociaż tego typu doświadczeniom poświęca się coraz więcej uwagi, to rozpoznawanie objawów posttraumatycznych, w szczególności dysocjacji, nadal wydaje się niewystarczające. Pacjenci z historią traumy zgłaszają się do specjalistów zdrowia psychicznego z różnymi dolegliwościami i problemami, ale rzadko wiążą je z wydarzeniami urazowymi, unikają wspomnień związanych z traumą i niechętnie o niej mówią. 

W czasie czterogodzinnego seminarium wprowadzającego przedstawimy specyfikę objawów związanych z traumą i  zaprezentujemy przykłady objawów dysocjacyjnych z wykorzystaniem materiału wideo. Przedstawimy narzędzia służące do badań przesiewowych i diagnostyki pomocne dla psychologów i psychiatrów. Opowiemy o standardach leczenia i znaczeniu dopasowania formy terapii do diagnozy.

Prowadzący:
Dr n. med. Radosław Tomalski - psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor SNP PTP, ordynator Dziennego Odziału Psychiatrycznego w CZP Feniks w Sosnowcu. Czytaj więcej: http://superwizja.slask.pl/rtomalski

Dr n hum. Igor Pietkiewicz - certyfikowany psychoterapeuta i superwizor SNP PTP, adiunkt katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS, kierownik badań dotyczących traumy i dysocjacji. Czytaj więcej: http://superwizja.slask.pl/ipietkiewicz

Organizator: Uniwersytet SWPS, pracownia badań jakościowych Quallab  we współpracy z ESTD (Europejskie Towarzystwo Traumy i Dysocjacji)